Zakynthos

Zakynthos

ZAKYNTHOS

Zakynthos je krásný ostrov v Jónském moři plný zeleně a pestrobarevných květin. Návštěvníky tohoto ostrova čeká tyrkysové moře, krásné písčité pláže, modré jeskyně, plavání se želvami caretta caretta, množství kostelů, klášterů a jiných památek.

Název Zakynthos vznikl podle hyacintů, které na ostrově rostou a jejichž název se podobá výrazu Zaknythos.

Hlavním městem je Zakynthos, kde žije asi 10 000 obyvatel. V centrum města je rušněji, najdete zde mnoho obchodů, restaurací, kaváren a nočních klubů.  Klidnější jsou postranní uličky plné květů a tajemných koutů.  V přístavu se nachází věž kostela svatého Dionýsa, která je v noci nádherně osvětlená. Naleznete zde také zbytky benátské pevnosti a spoustu jiných staveb benátského stylu a díky období kdy ostrovu vládli Benátčané.

Zakynthos je nejslunnějším ostrovem  v celém Řecku. Zdejší klima je velmi teplé s horkými, suchými léty a mírnou zimou s množstvím srážek.. Díky dostatečné vlhkosti je zde výborná úroda.. A tak určitě ochutnejte některý  zpřírodních produktů, jako fíky, hroznové víno, olivy a olivový olej, mandle, pistácie, oříšky, citrusové plody a čerstvou zeleninu plné chuti. Rostou zde také  platany a borovice, husté keře myrty a vavřínů, ale také krásně kvetoucí a omamnou vůni šířící jasmín, ibišek nebo orchidej. Krom toho tu najdeme řaduléčivých bylin a voňavého koření, jako šalvěj, tymián nebo jalovec. Nikoho proto nepřekvapí, že se Zakynthosu někdy přezdívá „Ostrov vůní“ nebo také „Ostrov květů“ a „Květina východu

Pláží na Zakynthosu je spousta. Nejznámějšími jsou Argassi (turisticky velmi oblíbený resort se zlatavou písčitou pláží a spoustou možností občerstvení, sportu a zábavy), Alykes a Alykanas (dvě pláže, které do sebe splývají, jsou písčité s čistou vodou), Banana (rozlehlá pláž s pískem a oblázky, vhodná k odpolednímu odpočinku a slunění), Gerakas (jedna z nejkrásnějších písčitých pláží na ostrově s impozantními skalními útvary), Kalamaki (pláž ležící nedaleko resortu Laganas, menší, ale poměrně rušná), Laganas (proslavená jako líheň vzácné karety obrovské, součást národního parku, jinak také hlavní resort ostrova se vším vybavením), Limni Keri (malá, avšak rozkošná pláž klidnějšího charakteru),Navagio (písčitá pláž přístupná jen po moři; k vidění je tu pravý vrak pašerácké lodi) a Tsilivi a Planos (dva resorty, které k sobě těsně přiléhají, velmi rušné, s veškerým komfortem a možnostmi sportovních aktivit). 

Na ostrově se vyskytuje vzácný druh želvy – kareta obecná (želva Caretta CarettaLoggerhead Sea Turtle), která je na seznamu ohrožených živočichů, jimž hrozí vyhynutí. Zátoka s pláží Laganas a střediskem Laganas na jihu Zakynthosu se pravidelně stává místem, kam se vrací zde narozené želvy, aby tuvylíhly své potomstvo.. Proto je v období líhně v platnosti řada opatření, Želvy můžete spatřit při potápění. Tuto příležitost si určitě nenechte ujít. Vždyť dospělá kareta měří až jeden metr a váží neuvěřitelných 150 kilo! V moři lze krom želv běžně spatřit kraby, mořské ježky, medúzy nebo hvězdice, vzácně i delfíny. Neméně vzácným je pak ohrožený druh tuleně středomořského. Jen několik málo posledních kusů jich žije v pro člověka špatně přístupných jeskyních namalémostrůvku Pelouzo jihovýchodně od pobřeží Zakynthosu, kam je ale zakázán vstup.  

ZDROJ: Zakynthos v detailech